Lidé díky cenám vajec vykrádají holubí hnízda

Až 30% nárůst cen vajec začíná lidi dohánět k zoufalým činům. Nejméně 10 případů vykradených holubích hnízd hlásí metropole jen za uplynulý víkend. 4 vykradená hnízda hlásí Olomouc po 3 vykradených hnízdech Brno, Zlín a Holubinec u Přerova.

„Tohle nepamatuji. Holubi k našemu městečku patří již po staletí.“ hlásí Jiřina Krpálková (72) z Lanškrouna.
„Že by ale někoho napadlo vykrást jejich hnízdo plné vajec se u nás ještě nestalo, to vám odpřísáhnu“ doplňuje Krpálková.
Motiv pachatele je vždy totožný. Cena vajec přesáhla psychologickou hranici 5 Kč za jedno vejce. Nahradit jej vejci holubími je více než logické.
Průměrný holub snáší jednou za měsíc 4-8 vajec. Průměrně každé z nich váží od 18-28g. I když jsou zhruba poloviční oproti vejcím slepičím, mají téměř totožné složení. Obsahují dokonce větší poměr bílkovin, v holubích vejcích je taktéž obsažen unikátní protein PT73, který vypomáhá při tvorbě nosního hlenu, tedy lidově „holubům“.
Policie po pachatelích pátrá bezvýsledně. Mluvčí policie Tomáš Hulán podotýká:
„Vykradači holubích hnízd nejsou organizovanou skupinou, jak tomu bývalo v historii. Jde vždy o jednotlivce z nižších sociálních tříd. Jejich nástroje jsou vždy podobné: Žebřík, taška a někdy i rukavice. Je složité proti nim zasahovat, neboť holubích hnízd jsou po Praze tisíce a nejsou nijak monitorované.“
Jen náhodou (díky ochraně památek a monitorování pouliční zločinnosti) jsou kamerovým systémem pokryta holubí hnízda na Staroměstském náměstí. Málokdo ví, že několik holubích hnízd se nalézá i přímo uvnitř sochy Jana Husa. Památkáři proti tomuto faktu brojí již dlouhé roky (agresivní holubí trus ničí právě sochy a sousoší), ale argumenty ochránců přírody jsou v dnešní době hlasitější.
Podle vyjádření Hulána tato hnízdiště dosud nikdo nevykradl.
Lidé jsou již kvůli šetření schopni čehokoliv. Dosud se pojídání holubích vajec tolerovalo u bezdomovců, kteří žijí na půdách domů, kde mají holubi svá hnízdiště. Události posledních dní ale varují před zvýšeným počtem těchto krádeží i z řad běžného obyvatelstva. Policie je bezmocná také díky faktu, že holubí hnízda nikomu nepatří a je těžké vůbec přijít na to, které hnízdo bylo vykradeno. Centrální evidence holubích hnízd přestala fungovat díky škrtům v rozpočtu v roce 2003.
Případy vykrádání hnízd byly odhaleny díky faktu, že pachatelé při odběru holubích vajec zpravidla poškodili fasády domů či hromosvody. Odhaduje se, že skutečný počet vykradených holubích hnízd je až desetinásobný.
Právě mluvčí policie Hulán připomněl několik mediálně známých případů vykradačů holubích hnízd z historie. Jeden z pachatelů složil známou píseň, kterou později proměnil v hit zpěvák Jiří Schelinger v písni s názvem Holubí dům. Ani historikové nemají jasno v tom, zda-li Schelinger patřil k vůdcům těchto zločineckých skupin, nebo zda-li mu byl text i melodie písně podstrčen za účelem její mediální prezentace.
Krátká scéna o vykradačích holubích hnízd je i ve filmu od Dušana Kleina s názvem Dobří holubi se vracejí.
Doufejme, že slibované snížení cen klasických slepičích vajec zachrání české holuby a holubince. Jen toto opatření zase vrátí nenechavce ze střech, vikýřů a stromů zase zpátky na zem.

 

Autor: Ondra Kňava | úterý 20.3.2012 10:04 | karma článku: 20,66 | přečteno: 4295x