Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Semena Hřiba pravého půjdou již brzy do prodeje

20. 08. 2014 13:14:37
Společnost Semenek z Dolní Lutyně oznámila, že začne distribuovat semena Hřiba pravého. Uzavřela smlouvu s některými obchodními řetězci, do prodeje by semena měla přijít na začátku září.

Firma dosud dodávala semena pouze velkokapacitním pěstírnám hub, nyní se rozhodla pro nabídku semen i pro maloobchod. Vypěstovat si Hřiba pravého si tak bude moci od září dovolit skutečně každý.
Kolik za ně zaplatíme, kde bude možné hřiby pěstovat, jsme zjišťovali přímo v sídle firmy u ředitelky společnosti Semenek Elišky Havlíčkové.
Upozorňujeme, že podmínkou ředitelky společnosti byl doslovný přepis jejich odpovědí, aby nedošlo k dezinterpretacím. Z tohoto důvodu omluvte neformální styl rozhovoru či lingvistické nedostatky.

Váš plán na prodej semen Hřiba pravého je smělý. Proč jste vlastně dosud semena distribuovali pouze velkopěstitelům a nenabízeli je konečnému zákazníku, tedy lidem napřímo?

Za posledních 10 let jsme provedli řadu průzkumů, které nás od prodeje konečnému zákazníkovi odrazovaly. Se sběrem hub, je spojená i návštěva lesa a samotné hledání hub je vlastně adrenalinovým sportem. Najdu? Nenajdu? Bude v nich červ? Nebude? Otrávím se? Neotrávím? Lidé se nechtějí tohoto zážitku vzdát. Nehledě na klid a relax, který lze při sběru hub zažít. Zákazníci, kteří na houby nechodí, si je raději koupí a na pěstování hub jsou příliš líní.
Podstatnějším důvodem však byly otázky ekonomické, které rozvedu podrobněji: Objem zakázek pro velkopěstírny již léta stagnuje a my jsme se museli poohlédnout po nových zdrojích zisku. I nyní se moc bojíme, co s nástupem semen udělá trh. Velkopěstírny totiž prodávají 250 g hřiba pravého v nálevu za 85 Kč. Pokud si lidé začnou ve velkém pěstovat houby, může to tyto společnosti dostat ke dnu. Z tohoto důvodu bylo rozhodování o počátku prodeje semen pro maloobchodní síť více než obtížné. Nakonec jsme se rozhodli, že toto podnikatelské riziko poneseme.

Kolik bude vlastně semeno stát a jaká bude forma prodeje?

Věděla jsem, že jako první vás bude zajímat cena. Vytvořili jsme edici unikátních krabiček se semeny. Jedna krabička bude obsahovat přesně 20 semen Hřiba pravého. Jako Bonus do prvních 10 000 krabiček přibalíme i 5 semen Kozáka. Cena je vždy trochu citlivá záležitost, neboť my známe jen tu, za kterou prodáváme semena řetězcům. Po započtení marže, která může být u každého supermarketu jiná, se bude cena krabičky pohybovat kolem 45 Kč. Za tuto cenu samozřejmě neručíme.

Není to moc?

Domníváme se, že tato cena je nastavená správně. Dospělý Hřib váží průměrně kolem 200-500 g. Z 20 semen tak půjde vypěstovat až 10 kg hub! Doporučená váha pro sklizeň je ovšem kolem 150 g, v této váze je Hřib pravý nejchutnější. Průměrně si tedy vypěstujete kolem 2,5 kg této nejchutnější houby u nás.

Jak vlastně hřiby pěstovat a kde? Nebude to příliš náročné?

Naopak! Vypěstovat si své hříbky můžete na své zahrádce, na balkóně, nebo za oknem. Houby potřebují jen dostatek vláhy a teplo. Přímý sluneční svit v lese nehrozí, takže paradoxně se nejlépe daří hřibům právě v obýváku. Asi nemusím dodávat, že houby je možné pěstovat pouze ve stínu. Nesmíte přijít na vaši zahradu a semena bezmyšlenkovitě rozsypat po vašem anglickém trávníku! Tam vám nic nevyroste. Součástí naší produkce je i houbový substrát, který doporučujeme. Pokud však máte na vaší zahradě nebo na balkóně jehličnan, stačí semena rovnoměrně nasypat pod něj a o nic dalšího (kromě zalévání) se nestarat. Zde hřiby porostou jako houby po dešti.

Kdy začít se setbou?

Bohužel jsme díky legislativním procesům nestihli semena zařadit do prodejní sítě dříve, nejideálnější je totiž právě konec srpna. Nic nezkazíte ani setbou v září nebo v říjnu. Malé hříbky lze vypěstovat i během zimy za oknem, ale dorostou jen podprůměrné výšky. Další vlna setí pak může následovat dle vývoje počasí od března do června.

Jak rychle vlastně hřiby rostou?

Od setby ke sklizni uplyne zhruba měsíc. Již po týdnu od setby lze zpozorovat klobouček. Po dvou týdnech už se na vás usměje maličký hříbek. Pak bude růst pomaleji a své ideální velikosti ke sklizni dosáhne po měsíci. Pokud preferujete hřiby většího vzrůstu, poroste ještě další 3 týdny, pak se jeho růst zastaví. Pokud jej budete dále zalévat uhnije, pokud ne, může vydržet až půl roku v květináči.

Vypadá to, že od září opravdu bude pro každého dostupné vypěstovat si houby u sebe doma. Je snad i jiná možnost zakoupení semen než v supermarketu? Počítáte i s prodejem online?

Je to ostuda, ale my zatím nemáme ani webové stránky společnosti! Sít velkopěstíren je v ČR velice úzká a nebylo potřeba rozsáhlých investic do marketingu. To se teď samozřejmě změní, založili jsme již profil na Facebooku a webové stránky spustíme v průběhu září. Náš Facebookový účet najdete na adrese https://www.facebook.com/pages/Semenek-sro/310000005840604 a je zde možné provádět předrezervace na nákup semen za limitovanou cenu 39 Kč. Z kapacitních důvodů ale zatím nemůžeme garantovat dodání do druhého dne, bude to trvat kolem 5 pracovních dnů.

Jak to bude se zdaněním doma vypěstovaných hub?

Ano i tohle je jeden z důležitých aspektů, který nás vedl k zahájení distribuce semen. Dle potvrzení od Ministerstva zemědělství je platba daně za doma vypěstované houby osvobozena. Zákon o zdanění sebraných hub přijatý v roce 2011 má stejně nulový efekt a svůj sběr hub v lese lidé na obecním úřadě nehlásí. Naštěstí je v tomto ministerstvo benevolentní a rozsáhlé kontroly sběru hub a platby daně neprovádí.

Můžete ještě něco na závěr vzkázat svým budoucím zákazníkům?

Domnívám se, že houby nepatří jen na jídelní stůl, ale mohou sloužit i jako výborná dekorace obýváků a ložnic. Není nic krásnějšího než vzrostlý, zdravý Hřib pravý na okně nebo na nočním stolku. Probudit se a usínat pohledem na statného hřiba, přeji každé dobré hospodyňce.

Za rozhovor poděkoval Ondra Kňava


Krátce se k zahájení prodeje semen hub vyjádřil i zástupce Houbařské společnosti Jan Borovička:

Jste členem houbařské společnosti, co na rozhodnutí firmy Semenek říkáte?

Jsou to smělé plány. Jsem rád, že se konečně běžná semena dostanou k široké veřejnosti. Myšlenka je to velmi stará a pochází z bývalého Sovětského svazu, kde s houbami experimentoval akademik Vassilkov. Teprve nyní, když byly otevřeny archívy, se ukázalo, jaká akademická řevnivost provázela tehdejší vývoj semen hub. Z historie víme, že Vassilkovy pokusy začaly ohrožovat samotného Mičurina. Zatímco ten byl tehdy schopen získat z jabloně pouze několik lísek nekvalitních pláňat, Vassilkov nosil ze svého skleníku koše hřibů. Protože však neměl kontakty na nejvyšších místech, na nátlak sovětské tajné policie musel s pokusy přestat.

Ubude houbařů v lese?

No zcela nepochybně. Těším se na to, až budou lesy konečně tiché. Dneska si jdete pod korunami stromů a každou chvíli slyšíte volání typu „Máááňóóóó ́, mám klouzkááááá!“. Často v lese narazíte i na hřiba podpapíráka, jejich výskyt se tak naštěstí nepochybně sníží. I známý šéfkuchař Jarda Hruška zůstane doma a za rozumnou cenu si na zahrádce nebo na balkóně vypěstuje houby téměř zadarmo. To pak budou recepty!

Koupíte si sami nějaký ten vzorek do obýváku?

Předpokládám, že firma Semenek naši houbařskou společnost sama osloví a nějaké vzorky nám na vyzkoušení poskytne. Koneckonců, budu se podílet na finálním schvalovacím procesu uvedení semen na český trh, a tak očekávám, s čím firma Semenek přijde.


Doplněno:

Podle tiskového oddělení společnosti Semenek se semena Hřiba dostanou do prodeje 10.9. a bude je provázet velká reklamní kampaň. Popřejme firmě šťastný rozjezd v podnikání.

Čtěte ještě k tématu:

Konec bezplatného houbaření v ČR se blíží
Výběr daně za sběr hub dle nového zákona provází zmatky

Autor: Ondra Kňava | středa 20.8.2014 13:14 | karma článku: 29.01 | přečteno: 8596x

Další články blogera

Ondra Kňava

Miniblog: Návod na snížení ceny taxislužby

Tajné slevové kódy do supermarketů či do internetových obchodů putují po Internetu. Podařilo se mi zachytit jeden, který je schopen snížit cenu taxi až o 75%.

19.10.2017 v 9:37 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 219 | Diskuse

Ondra Kňava

Muž se nechal sterilizovat místo okurek

Drobné přeřeknutí či záměna slůvek může někdy vést ke katastrofě. Při konzultacích s praktickými lékaři se mějte obzvláště na pozoru!

12.10.2017 v 14:04 | Karma článku: 18.64 | Přečteno: 828 | Diskuse

Ondra Kňava

Jak po mně ženy šílely a já jim zbaběle unikl

I přízeň žen může být někdy problematická. Obzvláště, když ji dosáhnete poněkud kontroverzním způsobem. Mějte se před ženami na pozoru!

11.10.2017 v 11:15 | Karma článku: 15.53 | Přečteno: 682 | Diskuse

Ondra Kňava

Volit či nevolit voly?

Před volbami se slovo „vůl“ skloňuje na můj vkus až příliš často. Je to prostě jedna velká volovina. Posuďte sami:

10.10.2017 v 10:17 | Karma článku: 16.29 | Přečteno: 700 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Potkan kazišuk

„Víš, Honzo, když měl tehdy Franta ten svůj úlet s tou fuchtlí, tak jsem se na něj hrozně naštvala a řekla si, že mu ty parohy trochu oplatím.“ Maruška si zamíchala kafe, až se šálek zakymácel, a vyslala na mě bojovný pohled.

17.11.2017 v 20:12 | Karma článku: 13.95 | Přečteno: 474 | Diskuse

Jana Slaninová

Počkám, až dopiješ kafe

Petr měl neměnné rituály. Každé ráno na záchod, do koupelny, obléknout, uvařit kafe, vypít v sedě u barového stolku, který odděloval kuchyni od obýváku. Z okna měl výhled na Modřanskou rokli.

17.11.2017 v 19:10 | Karma článku: 14.87 | Přečteno: 296 | Diskuse

Petr Macháček

Jak co v Číně vypadá a nevypadá, aneb obrázková rychloreportáž Rádia Jerevan

Vážení posluchači, dnes jen páteční rychlá obrázková reportáž o tom, že když něco vidíte, tak to nemusí být to, co vidíte.

17.11.2017 v 17:53 | Karma článku: 16.93 | Přečteno: 624 | Diskuse

Pavel Vrba

S hlubokou úctou, pane Wabi Daňku.

Každý z nás, se s menší či větší potřebou „ukrývá „ ve svém vlastním vesmíru. Ten vesmír je pro někoho vyplněný samotou, pro druhého třeba ve skupině sportovců... nebo trampů. Nemohu o sobě pravdivě říci, že bych byl ten pravý tramp

17.11.2017 v 16:03 | Karma článku: 25.11 | Přečteno: 509 | Diskuse

Marek Valiček

Jinej šmrnc

Středoklucký fashion week vrcholí módníma přehlídkama outfitů zdejších domorodců při ranním nákupu rohlíků a mlíka.

17.11.2017 v 13:57 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 462 | Diskuse
Počet článků 207 Celková karma 14.68 Průměrná čtenost 4273
Pokud jste právě dočetli jeden z mých článků a něco v něm nechápete, rozhodně to neznamená, že jste imbecil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.