Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Semena Hřiba pravého půjdou již brzy do prodeje

20. 08. 2014 13:14:37
Společnost Semenek z Dolní Lutyně oznámila, že začne distribuovat semena Hřiba pravého. Uzavřela smlouvu s některými obchodními řetězci, do prodeje by semena měla přijít na začátku září.

Firma dosud dodávala semena pouze velkokapacitním pěstírnám hub, nyní se rozhodla pro nabídku semen i pro maloobchod. Vypěstovat si Hřiba pravého si tak bude moci od září dovolit skutečně každý.
Kolik za ně zaplatíme, kde bude možné hřiby pěstovat, jsme zjišťovali přímo v sídle firmy u ředitelky společnosti Semenek Elišky Havlíčkové.
Upozorňujeme, že podmínkou ředitelky společnosti byl doslovný přepis jejich odpovědí, aby nedošlo k dezinterpretacím. Z tohoto důvodu omluvte neformální styl rozhovoru či lingvistické nedostatky.

Váš plán na prodej semen Hřiba pravého je smělý. Proč jste vlastně dosud semena distribuovali pouze velkopěstitelům a nenabízeli je konečnému zákazníku, tedy lidem napřímo?

Za posledních 10 let jsme provedli řadu průzkumů, které nás od prodeje konečnému zákazníkovi odrazovaly. Se sběrem hub, je spojená i návštěva lesa a samotné hledání hub je vlastně adrenalinovým sportem. Najdu? Nenajdu? Bude v nich červ? Nebude? Otrávím se? Neotrávím? Lidé se nechtějí tohoto zážitku vzdát. Nehledě na klid a relax, který lze při sběru hub zažít. Zákazníci, kteří na houby nechodí, si je raději koupí a na pěstování hub jsou příliš líní.
Podstatnějším důvodem však byly otázky ekonomické, které rozvedu podrobněji: Objem zakázek pro velkopěstírny již léta stagnuje a my jsme se museli poohlédnout po nových zdrojích zisku. I nyní se moc bojíme, co s nástupem semen udělá trh. Velkopěstírny totiž prodávají 250 g hřiba pravého v nálevu za 85 Kč. Pokud si lidé začnou ve velkém pěstovat houby, může to tyto společnosti dostat ke dnu. Z tohoto důvodu bylo rozhodování o počátku prodeje semen pro maloobchodní síť více než obtížné. Nakonec jsme se rozhodli, že toto podnikatelské riziko poneseme.

Kolik bude vlastně semeno stát a jaká bude forma prodeje?

Věděla jsem, že jako první vás bude zajímat cena. Vytvořili jsme edici unikátních krabiček se semeny. Jedna krabička bude obsahovat přesně 20 semen Hřiba pravého. Jako Bonus do prvních 10 000 krabiček přibalíme i 5 semen Kozáka. Cena je vždy trochu citlivá záležitost, neboť my známe jen tu, za kterou prodáváme semena řetězcům. Po započtení marže, která může být u každého supermarketu jiná, se bude cena krabičky pohybovat kolem 45 Kč. Za tuto cenu samozřejmě neručíme.

Není to moc?

Domníváme se, že tato cena je nastavená správně. Dospělý Hřib váží průměrně kolem 200-500 g. Z 20 semen tak půjde vypěstovat až 10 kg hub! Doporučená váha pro sklizeň je ovšem kolem 150 g, v této váze je Hřib pravý nejchutnější. Průměrně si tedy vypěstujete kolem 2,5 kg této nejchutnější houby u nás.

Jak vlastně hřiby pěstovat a kde? Nebude to příliš náročné?

Naopak! Vypěstovat si své hříbky můžete na své zahrádce, na balkóně, nebo za oknem. Houby potřebují jen dostatek vláhy a teplo. Přímý sluneční svit v lese nehrozí, takže paradoxně se nejlépe daří hřibům právě v obýváku. Asi nemusím dodávat, že houby je možné pěstovat pouze ve stínu. Nesmíte přijít na vaši zahradu a semena bezmyšlenkovitě rozsypat po vašem anglickém trávníku! Tam vám nic nevyroste. Součástí naší produkce je i houbový substrát, který doporučujeme. Pokud však máte na vaší zahradě nebo na balkóně jehličnan, stačí semena rovnoměrně nasypat pod něj a o nic dalšího (kromě zalévání) se nestarat. Zde hřiby porostou jako houby po dešti.

Kdy začít se setbou?

Bohužel jsme díky legislativním procesům nestihli semena zařadit do prodejní sítě dříve, nejideálnější je totiž právě konec srpna. Nic nezkazíte ani setbou v září nebo v říjnu. Malé hříbky lze vypěstovat i během zimy za oknem, ale dorostou jen podprůměrné výšky. Další vlna setí pak může následovat dle vývoje počasí od března do června.

Jak rychle vlastně hřiby rostou?

Od setby ke sklizni uplyne zhruba měsíc. Již po týdnu od setby lze zpozorovat klobouček. Po dvou týdnech už se na vás usměje maličký hříbek. Pak bude růst pomaleji a své ideální velikosti ke sklizni dosáhne po měsíci. Pokud preferujete hřiby většího vzrůstu, poroste ještě další 3 týdny, pak se jeho růst zastaví. Pokud jej budete dále zalévat uhnije, pokud ne, může vydržet až půl roku v květináči.

Vypadá to, že od září opravdu bude pro každého dostupné vypěstovat si houby u sebe doma. Je snad i jiná možnost zakoupení semen než v supermarketu? Počítáte i s prodejem online?

Je to ostuda, ale my zatím nemáme ani webové stránky společnosti! Sít velkopěstíren je v ČR velice úzká a nebylo potřeba rozsáhlých investic do marketingu. To se teď samozřejmě změní, založili jsme již profil na Facebooku a webové stránky spustíme v průběhu září. Náš Facebookový účet najdete na adrese https://www.facebook.com/pages/Semenek-sro/310000005840604 a je zde možné provádět předrezervace na nákup semen za limitovanou cenu 39 Kč. Z kapacitních důvodů ale zatím nemůžeme garantovat dodání do druhého dne, bude to trvat kolem 5 pracovních dnů.

Jak to bude se zdaněním doma vypěstovaných hub?

Ano i tohle je jeden z důležitých aspektů, který nás vedl k zahájení distribuce semen. Dle potvrzení od Ministerstva zemědělství je platba daně za doma vypěstované houby osvobozena. Zákon o zdanění sebraných hub přijatý v roce 2011 má stejně nulový efekt a svůj sběr hub v lese lidé na obecním úřadě nehlásí. Naštěstí je v tomto ministerstvo benevolentní a rozsáhlé kontroly sběru hub a platby daně neprovádí.

Můžete ještě něco na závěr vzkázat svým budoucím zákazníkům?

Domnívám se, že houby nepatří jen na jídelní stůl, ale mohou sloužit i jako výborná dekorace obýváků a ložnic. Není nic krásnějšího než vzrostlý, zdravý Hřib pravý na okně nebo na nočním stolku. Probudit se a usínat pohledem na statného hřiba, přeji každé dobré hospodyňce.

Za rozhovor poděkoval Ondra Kňava


Krátce se k zahájení prodeje semen hub vyjádřil i zástupce Houbařské společnosti Jan Borovička:


Jste členem houbařské společnosti, co na rozhodnutí firmy Semenek říkáte?

Jsou to smělé plány. Jsem rád, že se konečně běžná semena dostanou k široké veřejnosti. Myšlenka je to velmi stará a pochází z bývalého Sovětského svazu, kde s houbami experimentoval akademik Vassilkov. Teprve nyní, když byly otevřeny archívy, se ukázalo, jaká akademická řevnivost provázela tehdejší vývoj semen hub. Z historie víme, že Vassilkovy pokusy začaly ohrožovat samotného Mičurina. Zatímco ten byl tehdy schopen získat z jabloně pouze několik lísek nekvalitních pláňat, Vassilkov nosil ze svého skleníku koše hřibů. Protože však neměl kontakty na nejvyšších místech, na nátlak sovětské tajné policie musel s pokusy přestat.

Ubude houbařů v lese?

No zcela nepochybně. Těším se na to, až budou lesy konečně tiché. Dneska si jdete pod korunami stromů a každou chvíli slyšíte volání typu „Máááňóóóó ́, mám klouzkááááá!“. Často v lese narazíte i na hřiba podpapíráka, jejich výskyt se tak naštěstí nepochybně sníží. I známý šéfkuchař Jarda Hruška zůstane doma a za rozumnou cenu si na zahrádce nebo na balkóně vypěstuje houby téměř zadarmo. To pak budou recepty!

Koupíte si sami nějaký ten vzorek do obýváku?

Předpokládám, že firma Semenek naši houbařskou společnost sama osloví a nějaké vzorky nám na vyzkoušení poskytne. Koneckonců, budu se podílet na finálním schvalovacím procesu uvedení semen na český trh, a tak očekávám, s čím firma Semenek přijde.


Doplněno:

Podle tiskového oddělení společnosti Semenek se semena Hřiba dostanou do prodeje 10.9. a bude je provázet velká reklamní kampaň. Popřejme firmě šťastný rozjezd v podnikání.

Čtěte ještě k tématu:

Konec bezplatného houbaření v ČR se blíží
Výběr daně za sběr hub dle nového zákona provází zmatky

Autor: Ondra Kňava | středa 20.8.2014 13:14 | karma článku: 29.58 | přečteno: 9343x

Další články blogera

Ondra Kňava

Když už člověkovi z té Korony fakt hrabe - Videoblog

Každému z nás občas jak se říká hrábne. Neminulo to ani mě. V Koronavirovém dramatu se prostě musí oddělit zrno od plev. To se nedá nic dělat.

15.4.2020 v 0:09 | Karma článku: 12.18 | Přečteno: 693 | Diskuse

Ondra Kňava

Nabídka jednosměrného zájezdu na Krym za zvýhodněné ceny

Rád bych se se svými čtenáři podělil o výhodnou nabídku, kterou jsem náhodou objevil na Internetu. Cestovní kancelář Protopopov Tour nabízí jednosměrnou letenku s pobytem na dobu neurčitou na ukrajinsko-ruský poloostrov Krym.

13.11.2018 v 13:34 | Karma článku: 26.44 | Přečteno: 986 | Diskuse

Ondra Kňava

Kupředu levá, kupředu pravá, zpátky ni krok

Naše země se zcela legitimně a dobrovolně řítí do náruče bolševika. Jak jinak lze nazvat prasárnu, jež se udála na poli Parlamentu ČR dne 19.12.2017?

20.12.2017 v 8:53 | Karma článku: 27.62 | Přečteno: 1082 | Diskuse

Ondra Kňava

Český Slavík rozhodně nezklamal

Anketa Český Slavík vždy jednou za rok spolehlivě rozbouří stojaté vody českého hudebního průmyslu. Je za tím drsný kalkul sledovanosti, který rozhoduje o bytí a nebytí v televizním živém éteru.

27.11.2017 v 11:44 | Karma článku: 15.38 | Přečteno: 860 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Bůh není tajemství, pane Halíku! Věroučná polemika s Mistrem Tomášem Halíkem

Mistr Tomáš Halík včera oslavil narozeniny a tak jsem si řekl, že u této příležitosti napadnu jeho základní tezi, kterou hlásá ve svých blasfemických spisech

2.6.2020 v 18:26 | Karma článku: 11.98 | Přečteno: 373 | Diskuse

František Skopal

Víra už nestačí! Je potřeba přesvědčení!

Začnu krátkým poučným příběhem: Velmi dlouho nepršelo a místní farář vyzval vesničany, aby přišli do kostela a modlili se za déšť.

2.6.2020 v 15:55 | Karma článku: 8.57 | Přečteno: 238 | Diskuse

David Gruber

Angličtina se vyvíjí ke genderové dokonalosti

Tak podle instrukce OSN se už prý nemá hasičovi říkat fireman, ale firefighter. A odzvání congressmanům, protože to propříště budou legislators, tedy legislátoři. A co byste použili místo girlfriend/boyfriend? No přece – partner.

2.6.2020 v 13:09 | Karma článku: 29.17 | Přečteno: 974 | Diskuse

Lukáš Burget

OSN: Začněte konečně mluvit genderově neutrálně a přestaňte říkat manžel a manželka!

Koronavirus není jedinou epidemií, která zachvátila lidstvo. Dávno před ní propukla epidemie genderismu a OSN ji šíří na všechny způsoby včetně toho, že nám diktuje nový slovník.

2.6.2020 v 10:00 | Karma článku: 31.66 | Přečteno: 704 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Za "vyhranou" bitvu uznání západního střihu... a jedeme zas dál.

Óda pana Malého na koronazachránce lidu, v níž užije zpatlaniny jmen opozice jako malý, má dnes jako typ článku prostě zvuk. Nadto punc pera vědecké branže. Babiš je především úředník. Udělal jen to, co se od něj přirozeně očekává

2.6.2020 v 9:50 | Karma článku: 19.88 | Přečteno: 460 | Diskuse
Počet článků 211 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4301
Pokud jste právě dočetli jeden z mých článků a něco v něm nechápete, rozhodně to neznamená, že jste imbecil.

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...