Jak na UHO (Univerzální hnědou omáčku)

Univerzální hnědou omáčku (UHO) zná každý. Slouží jako doplněk k masovým pokrmům. Ti praví kulinářští fajnšmekři ovšem rádi konzumují omáčku samotnou, jen s rohlíkem, chlebem či pivem.Jak se ale tajemná UHO vaří?

Výroba UHO je obestřena tajemstvím. Každý správný kuchař si recept na tu svou UHO úzkostlivě tají. Ani v pořadech Kluků po akci, Itala na talíři, Pohlreicha nebo Vaňka nenaleznete nikde jejich recept na UHO. Mezi kuchaři profesionály se jedná o jedno z největších tabu. Všimněte si, že pokud před českými kuchaři zmíníte tajemnou zkratku UHO, vždy odvedou řeč jinam, sklopí oči, nebo začnou předstírat, že jim právě něco spadlo do oka a nejde to vyndat.  Jejich oblíbeným trikem, který se rozšířil zejména ve 20. století je předstírání, že řeč není o UHO ale o UFO, a ihned se začnou bavit o návštěvách z kosmu, mimozemšťanech a o Babicovi. Až takhle nízko jsou ochotni čeští šéfkuchaři zajít, jen aby někdo nepropálil recept na jejich UHO.

Mně se to ovšem podařilo. Nemohu sice jmenovat o čí UHO se jedná, ale vězte, že jde o recept, který nabízí jednu z nejchutnějších variant UHO.

Pár slov úvodem:

Rozhodující pro kvalitní UHO je její množství. Čím víc jí bude, tím bude kvalitnější.
Upozorňuji, že vstupní a počáteční náklady na výrobu pořádné UHO jsou enormní, ale můžete ji používat až do soudného dne. UHO není náročná na skladování. Stačí ji umístit na balkon, do podkroví, na půdu nebo do sklepa. Jak tam UHO dáte, už tam bude navždy. Pak stačí vždy jen postupně odebírat.

Nebudeme už více otálet, pusťme se do toho.

Suroviny nutné k výrobě UHO:

100 l. potravinářského oleje
100 l. oleje TOTAL
200-300 kg hladké mouky v akci
100 kg polohrubé mouky z letáku
100 kg kostní moučky
barel vody
Polská potravinářská sůl D1

Na rozpálenou pánev větších rozměrů vylijeme potravinářský olej a smícháme s olejem motorovým. Za občasného promíchání olej přivedeme do varu. K otestování, zda je olej dostatečně rozpálený použijeme teflonovou vařečku. Pokud se v oleji do 10 sekund nerozpustí, zvýšíme příkon plotýnky. Na rozpálený olej poté nasypeme veškerou mouku v pořadí: polohrubá, hladká, kostní. Mouku důkladně promícháme a smažíme na oleji po dobu 12 hodin. Až se mouka začne odlepovat od DNA, přidáme polskou potravinářskou sůl D1. Vytvořená směs by nyní měla mít UHB (Univerzální hnědou barvu).  Až si budeme jisti, že hnědá je dostatečně univerzální, zalijeme připravenou směs barelem vody. Dbáme především na to, aby se voda z pánve nepřelila, lze použít pánev hlubokostěnnou. Mícháme, dokud se tvoří ve směsi hrudky. Až se tvořit přestanou, zmírníme příkon plotýnky a dochutíme solí dle potřeby.

Použití UHO v české kuchyni je pak široké:

Servírujeme k dušeným masům, na palačinky, jako zálivku na hranolky nebo do salátů. Jako omáčku podáváme ke Španělským ptáčkům, k roštěnkám. Po přidání rajčatového protlaku vzniká rajská omáčka, po přidání kmínu omáčka Kmínová. Po přidání eidamu vzniká Tofu, pokud UHO nakrájíme na tenké plátky za syrova, vzniká Carpaccio.
Pokud UHO zabalíte do ruličky vzniká Sushi, pokud UHO procedíme v cedníku do vroucí vody vzniká kaviár, při cedění UHO do páry pak kuskus. Pokud v UHO uvaříte kuře, vzniká KFC. Pokud do UHO nakapete dostatečné množství vosku, pochutnáte si na prvotřídní svíčkové.
Pokud k UHO přidáme „Ř“, vzniká chutná sladkovodní ryba.

Institut pro zdravé stravování pak doporučuje UHO užívat minimálně 5x týdně:

UHO není zdraví škodlivá a snižuje kalorie. Dusí bakterie. Snižuje podíl cholesterolu ve vaší kuchyni. UHO je protizánětlivá. Při poraněních lze použít i jako desinfekce. Známé jsou i účinky UHO jako přírodního antibiotika. UHO byla vyhlášena pokrmem Milénia. UHO se netýká datum spotřeby.

Dobrou chuť a mnoho zábavy při vytváření té vaší UHO přeje Ondra Kňava

 

Tip na závěr:

Nalejte UHO do připravené formy. Vložte do rozpálené trouby. Po vyjmutí  posypte eidamem. Vzniká Pizza Quattro formaggi

 

Můj další RECEPT zde: http://knava.blog.idnes.cz/c/127760/Kdyz-vari-chlap-Kremzska-horcice-v-karamelu-se-zelim.html

 

 

Staňte se fanoušky Blogu Ondry Kňavy na Facebooku.
Budete tak mít přehled o nejnovějších článcích, můžete zde vyjádřit i svůj názor v diskuzi.
https://www.facebook.com/BlogOndraKnava

Autor: Ondra Kňava | pondělí 20.5.2013 11:44 | karma článku: 24,69 | přečteno: 16909x