Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z cyklu Zajímavé profese: Testovač toaletního papíru

9. 02. 2015 8:58:09
Jakou musí mít testovači toaletního papíru praxi? Jaké vzdělání musí mít? S jakými nástrahami se ve svém zaměstnání setkávají? Tyto a další otázky jsme položili zaměstnanci firmy Harmasan Karlovi Vejmělkovi.

V dalším cyklu nepravidelného seriálu „Zajímavé profese“ se zaměříme na zaměstnání, které v Česku není příliš rozšířené. Oficiální název funkce zní – „Testovač toaletního papíru“. Oslovili jsme několik firem vyrábějící toaletní papír, ale ozvali se nám jen z Harmasanu.

S panem Karlem Vejmělkou jsme pak vedli příjemný hodinový rozhovor, který byl přerušen jen dvakrát, kdy si takříkajíc odskočil do práce.

Jak dlouho se testování toaletních papírů věnujete a jak jste se k takovému zaměstnání dostal?

Byl jsem již několik měsíců nezaměstnaný a v denním tisku, co jsem měl na záchodě, jsem našel inzerát, kde prosperující, solidní a zavedená společnost hledala člověka, co má pozitivní přístup k životu a který rád jí. Obě tyto podmínky jsem splňoval, proto jsem na inzerát odpověděl.

Jak probíhalo přijímací řízení? Byl to běh na dlouhou trať?
Nejdříve mi manažer úseku (Testovač senior) popsal mé budoucí povolání a poté mi předal nejnovější třívrstvý toaletní papír s tím, ať do druhého dne papír otestuji a napíšu zápis. Hned po návratu z pohovoru domů jsem usedl na záchod s propisovačkou a psal si na tento třívrstvý papír poznámky. Strávil jsem tam tehdy hodinu, až se za mnou dobývala manželka i děti. Druhý den jsem svůj popsaný kus toaletního papíru odnesl do sídla společnosti. Po týdnu se mi ozvali, že si mě z velmi široké řady zájemců vybrali jako jejich nového oficiálního testovače toaletního papíru juniora, prý zejména díky mému originálnímu zpracování. Musím říct, že jsem se ještě ten večer radostí zasmál.

Co práce testovače toaletního papíru obnáší? Jak vůbec probíhá váš pracovní den?

Víte mnoho lidí si myslí, že se zkrátka jen posadíme na záchod, uděláme zápis a je to. Není tomu tak. Můj pracovní den vlastně začíná již doma ráno hned po probuzení. Musím totiž zabránit tomu, abych šel doma na velkou. Tohle si musím schovat až do práce.
Ze začátku to chce trochu trénink, ale pak to už ani necítíte.
Po příchodu do práce vyfasujeme 5-6 vzorků toaletního papíru, které budeme ten den testovat. Celý den se testuje, vzorky se nosí do laboratoře, dělají se rozbory, pak je přestávka na oběd a zase se testuje a testuje.

Jak vlastně probíhá samotné testování?

Je to trochu alchymie. Vezmu to trochu více zeširoka. Samotné testování začíná již při rozbalování testovacího papíru. Musíme posoudit, jak lehce lze papír rozdělat, zdali se při odmotání první várky papíru lehce oddělí zalepená první vrstva, jak je papír příjemný na omak, jak příjemná je jho vůně apod. Jen před samotným započetím úkonu hodnotíme až 20 parametrů!
Poté se posadíme a vykonáváme potřebu. Ani při tomto úkonu testování nekončí! Posuzujeme jak je papír příjemný na pohled, jak visí na stojanu a zdali se příliš nekomíhá ve větrech.
Vykonávat potřebu musíme minimálně 4 minuty. Nelze to odbýt nějakým malým ztvrdlým hovínkem. Stolice musí být čerstvá a neředěná. Na papíru musí zanechat nesmazatelné stopy. Jak jsem již naznačil, jeden vzorek se vždy hned odnáší do laboratoře. Zde se pořídí detailní fotografie, vypočítají procento průsaku, rozsáhlost obarvení, kontrast a zda-li se nějaká z vrstev papíru neoddělila. Pokud ano, není to dobré. Musím ji pak jít hledat.
Vše samozřejmě probíhá za dodržení přísných hygienických podmínek. Všichni pracovníci hygieny se musí povinně každý den holit, kvůli riziku ulpění zbytků mezi vousy. Poté se vrátíme na místo činu a velkou potřebu dokonáme. Samotné finální utírání je pak nejdůležitější činností celé procedury. Finální utření se už do laboratoře nenosí, tam se doručuje jen první vzorek.

Chápu, že je finální utírání asi klíčové pro hodnocení.

Ano je tomu tak. Finální utírání tzv. finálka (jak je slangově nazýváme) je ze všeho nejdůležitější. Dotazník obsahuje až 50 parametrů nutných k posouzení. Musíme například měřit na centimetry délku spotřebovaného papíru pro jedno utření. Na dveřích pracovní kabinky je vždy zavěšený metr, kterým odtrhávaný papír snadno změříme. Z důvodu častých krádeží je ale metr pověšený na vnější straně dveří, proto se zde při měření s kolegy často potkáváme. Můžeme si tak vyměnit bezprostřední zkušenosti s novinkami.

Jaké další parametry se při „finálce“ hodnotí?

Nezlobte se, na to se mě neptejte. Nerad bych někoho urazil.

Mluvil jste o tom, že dostáváte na jeden pracovní den 5-6 vzorků k otestování. Není někdy složité jít až 6x za den na velkou toaletu?

Abych pravdu řekl, ani mi to nepřijde. K firemní kultuře naší společnosti totiž neodmyslitelně patří zásada dobrého stravování hned po vydání výkonu. Jídelna se u nás nachází vedle toalet a v tomto ohledu si na nic nemohu stěžovat. Navíc rád jím, díky čemuž jsem byl přijat. Je to relax, jídlo je vydatné a s kolegy se vždy příjemně pobavíme o práci. Od firmy dostáváme po každém jídle zdarma vitamínový nápoj, který musíme po každém jídle vypít. Na naše zdraví dbá osobně asistentka, která nás vždy zkontroluje, zda jsme tento zdravý drink dopili až do dna. Potom se leckdy ani nenadějeme a už s kolegy zase míříme do práce.

Vaše povolání líčíte jako ideální. Existuje však i něco co vás trápí, co byste chtěl změnit?

Víte mé povolání není vůbec jednoduché. Třeba je pro mě složité každý den odpovídat manželce na její otázky: Jak to dnes šlo v práci? Co jsi celý den dělal? Měli jste tam toho dneska hodně? Jsi dnes nějaký bledý?
Je těžké jí vysvětlit všechny pracovní problémy s kterými denně přicházím do styku. Už několikrát jsem jí nabízel, že si to může jít někdy vyzkoušet sama. Vždycky jí do toho ale na poslední chvíli něco vlezlo. Snad si přeci jen jednou udělá čas a přijde za mnou do práce, to by mi udělalo vážně radost.

Máte vlastně představu o tom, kolik lidí v České republice se věnuje povolání podobné tomu vašemu?

Divil byste se, ale je nás celá řada. V našem oboru máme takové poznávací znamení, podle kterého poznáme, že se jedná o kolegu z oboru. Na běžný dotaz „jak se máš?“, každý testovač toaletního papíru vždy odpoví: „Na hovno“. Takhle se poznáme.

Za rozhovor poděkoval Ondra Kňava

Autor: Ondra Kňava | pondělí 9.2.2015 8:58 | karma článku: 23.21 | přečteno: 954x

Další články blogera

Ondra Kňava

Díky antioxidantům žena přišla o plíce

Zdrcující sílu antioxidantů poznala 39letá žena z Příbrami. Častá nachlazení a s tím spojená pracovní neschopnost, přiměly Jiřinu (39) k samostudiu.

7.9.2017 v 9:05 | Karma článku: 24.33 | Přečteno: 1904 | Diskuse

Ondra Kňava

Kazma odhalí svůj další velkolepý podvod ve své One Man Show

Odhalení dalšího podvodu od Internetového baviče Kazmy se blíží. Již brzy bude zveřejněno v jeho One Man Show. Vše se podařilo propálit díky jednomu ze strůjců celé akce. Čtěte níže.

26.5.2017 v 9:47 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 1129 | Diskuse

Ondra Kňava

Kajínek na Hrad

Vskutku netradiční a odvážné řešení zvolil prezident České republiky Miloš Zeman pro řešení současné vládní krize.

12.5.2017 v 13:57 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 414 | Diskuse

Ondra Kňava

Jak jednorázově po Vánocích zhubnout až 8 kg

Jak to tak po Vánocích bývá, nějaké to kilo navíc se objeví u většiny z nás. Jak však záhy zjistíte, vaše váha se po Vánocích vůbec, ale opravdu vůbec nezvýšila. Nevěříte?

4.1.2017 v 9:18 | Karma článku: 17.66 | Přečteno: 707 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Tak trošku o jménech, datech a náhodách

Inspirováno diskuzí pod blogem kolegy Davida Vlka. Člověk by řekl, že jsou věci v životě náhodné, jiní tvrdí, že plánované. Každopádně jsou někdy hodně zajímavé.

19.9.2017 v 21:12 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 215 | Diskuse

Libuse Palkova

Jak dlouho večeříte?

Zatímco u nás je umění žít, jehož součástí je požitek z jídla a posezení u stolu s přáteli, trochu zdiskreditované, středomořské národy jsou v něm naopak mistři.

19.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 344 | Diskuse

Karel Trčálek

Uber nebo smrt!

Komu by se chtělo chodit všude pěšky? Párkrát ťuknete do mobilu, ani nepotřebujete hotovost (však už ji nám taky brzy zruší) a už se vezete. Kdepak, pokrok nikdo nezastaví!

19.9.2017 v 17:40 | Karma článku: 6.55 | Přečteno: 278 | Diskuse

Milan Šupa

Holá pravda o válečných štváčích! Netušíte, kdo všechno mezi ně patří

Když se v naší současnosti zcela vážně hovoří o válce mocností a když se na ni intenzivně připravuje, o čem to svědčí?

19.9.2017 v 15:15 | Karma článku: 15.83 | Přečteno: 766 | Diskuse

Jan Pražák

Varování ze záhrobí

„Nebyl to sen, spíš takový obraz, který se mi promítl ráno při probuzení. Viděla jsem dva kříže a měla intenzivní pocit, že to souvisí s námi a s naší dnešní cestou. Dostala jsem strach.“

19.9.2017 v 14:48 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 465 | Diskuse
Počet článků 203 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4339
Pokud jste právě dočetli jeden z mých článků a něco v něm nechápete, rozhodně to neznamená, že jste imbecil.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.