Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Jaromír Jágr byl rasista a bolševik

15. 06. 2020 10:27:40
Píše se rok 2081. Na skvostné soše hokejisty, před nově zrekonstruovaným zimním stadionem v Kladně, se nalézají výkaly holubů. Nelítostný úděl mnoha soch, jež zdobí území bývalého Československa resp. České republiky.

Píše se rok 2081. Na skvostné soše hokejisty, před nově zrekonstruovaným zimním stadionem v Kladně, se nalézají výkaly holubů. Nelítostný úděl mnoha soch, jež zdobí území bývalého Československa resp. České republiky. Než ale výkaly holubů, na něž si již každý zvykl, pohled upoutá papundeklová tabulka, kterou jakýsi pobuda v noci na sochu umístil. Na ní stojí tiskacími písmeny vyvedený nápis: „Jaromír Jágr byl rasista a bolševik“.

Socha v životní velikosti samozřejmě znázorňuje skvělého hokejistu, legendu vlastní doby, kladenského rodáka Jaromíra Jágra, jak salutuje svou pravou rukou k spánku v oslavném gestu právě vstřeleného gólu. Ať již ve slovutné NHL (která si tento rok připsala již 163. ročník*, anebo v utkání reprezentace na olympijských hrách v Naganu).
Co je ale míněno tak pohrdavým nařčením, jemuž se nyní těžko může Jaromír Jágr bránit?
Nelze se totiž zbavit pocitu, že na anonymním nápisu může být něco pravdy.

Pojďme se nejdříve pozastavit nad druhým nařčením z nadpisu. Jaromír Jágr a bolševik? Ta spojitost se přímo nabízí. Pamětníci jistě vědí, že Jágrův dres zdobilo číslo 68. Tedy symbol roku 1968. Oslavoval tak Jágr příjezd sovětských tanků do Prahy? Jak viditelněji by Jágr vyjádřil svůj vděk nad záchranou komunismu v Československu?
Ještě více pochybností vzbuzuje právě oslavný rituál po vstřeleném gólu. Salutování je čistě vojenské gesto. Evokuje tak poslušnost jak jinak než právě k totalitní ideologii?
Otázek je mnoho a Jaromír Jágr již na tyto otázky neodpoví.
Zdroje z dobového tisku ze začátku 21. století tvrdí opak. Prý bylo číslo 68 naopak Jágrovým vzdorem proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Ovšem v době, kdy všechen tisk ovládala vládnoucí partaj, lze těžko věřit zdravému úsudku či nemožnosti manipulace.

Jaromír Jágr a rasista? I zde lze zachytit historické stopy, jež v temném období pandemií a rekordních schodků státních rozpočtů bublaly na povrch.
Jaromír Jágr totiž dokázal zesměšnit nejednoho brankáře tmavé pleti. V začátku své kariéry nasázel hattrick do sítě končícího Granta Fuhra, díky němuž musel přepustit své místo v brance pardubákovi Dominiku Haškovi. (jeho socha byla stržena do Elbe – až loni odhalená aféra Smarty z doby jeho prezidentování)**.
Statný útočník tmavé pleti Peter Worrell s nimž Jágr nastupoval za Floridu Panthers *** si zase v pokariérním rozhovoru stěžoval, že Jágr ho nazýval nikoliv jeho pravým příjmením, ale orlem (opeřencem). Jágr orlem pohrdal, že nemá rudá křídla Wings.

Tabulka s nelichotivým nápisem již byla odstraněna příslušníky Chránit. Pachuť nad vyřčeným zůstává. Je Jaromír Jágr opravdovou hokejovou legendou jakou dosud byl, nebo jen figurkou tehdejší moci a propagátorem rudé ideologie na západě?

Umístění jeho sochy před zimním stadionem v Kladně tak stále budí kontroverzi. I po stržení nelichotivé tabulky lze čekat vášnivé debaty. I proto má městská část Prahy 29 – Kladno v plánu zorganizovat referendum o prospěšnosti osobnosti Jaromíra Jágra pro obyvatele územního celku Germánie-východ a s tím související ponecháním sochy na stávajícím místě nebo její nucené stržení.
Lze očekávat ještě mnoho vášnivých debat, z kterých jsme připraveni vám přinést vyčerpávající reportáže.

Toliko z místního vydání Všepravdy dne 15.6.2081

*NHL byla přerušena jen krátkodobě díky stávkám hráčů či v roce pandemie koronavíru.

**Hašek v době svého prezidentování v letech 2023 – 2028 rozhodl o povinnosti konzumace nápoje Smarty na základních školách

***nyní Florida Beaches
__________________________________________________________

Poznámka autora: Dějiny budou jednou přepsány. Našimi vnuky, pravnuky, prapravnuky. Nemůžeme tomu zabránit.
P.S: Jaromír určitě chápe nadsázku, tak ať je ta pravda v roce 2081 pro tebe co nejpříznivější.

Autor: Ondra Kňava | pondělí 15.6.2020 10:27 | karma článku: 32.97 | přečteno: 1534x

Další články blogera

Ondra Kňava

Ze života fiktivního zastupitele 1: Nová houpačka v obci vzbudila velké vášně a emoce

V obci Nová Ves u Příčťan se objevila zbrusu nová houpačka na dětském hřišti. Není to žádná extrémní houpačka Kamikadze. Je to zbrusu nová, všemi mastmi mazaná houpačka.

9.11.2023 v 9:09 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 370 | Diskuse

Ondra Kňava

Lastminute dovolená – Omlouváme se za komplikace

Leden 2023 „Miláčku, kam pojedeme letos na dovolenou? „Mohli bychom jet na Mauricius, nebo na Seychelly!“ „No to bychom mohli, ale na to nemáme peníze. Co takhle Chorvatsko?“

16.8.2023 v 10:09 | Karma článku: 25.36 | Přečteno: 767 | Diskuse

Ondra Kňava

Prázdninový protest školáka

„Budeš to tam mít s babičkou úplně super. Pejsci, kočičky, teď se jim narodili 2 malá telátka, to budeš mít fajn, hned bychom tam jeli s tebou!“

3.8.2023 v 10:05 | Karma článku: 39.45 | Přečteno: 4284 | Diskuse

Ondra Kňava

Operace předního křížového vazu LCA a menisku (plastika vazu)

Fotbal, prosinec, umělá tráva, stará garda. Mám pokračovat? Prostě to ruplo. Klička, slalom mezi 5 hráči soupeře, housle golmanovi, prázdná brána a tvrdý skluz protihráče přes koleno, červená karta.... Ale prd.

8.6.2023 v 14:30 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 440 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Aneta Kohlmannová

Sparta se chystá na klíčový víkend, boj o první místa vyvrcholí navíc na domácí půdě

Adventní čas znamená pro většinu z nás především období příprav na vánoční svátky, ale ne pro pražskou Spartu, která nám v tento víkend přinese hned tři napínavé stolní tenisové bitvy na domácí půdě UNYP ARENY na Podvinném mlýně.

28.11.2023 v 11:00 | Karma článku: 2.77 | Přečteno: 87 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Skromný ranař

V roce 1966 do NSR z Československa legálně vysídlel Anton Gruber s rodinou. Boxoval za tehdy prvoligový Baník Sokolov v polotěžké váze. Byl v republice špičkou, někteří soupeři dokonce odmítli se proti němu v ringu postavit.

24.11.2023 v 23:15 | Karma článku: 19.15 | Přečteno: 302 | Diskuse

Milan Macho

Odcházení úspěšného trenéra

Fotbalový nároďák si proklestil cestu na Euro 2024, ale ten, který na tom má největší podíl, odchází. Trpce, pod tlakem okolností, ale více méně dobrovolně.

21.11.2023 v 16:44 | Karma článku: 35.03 | Přečteno: 3933 | Diskuse

Jan Lunga

I ve fotbale mohou nastat kuriózní situace

Právě jsem dočetl na internetu článek o tom, že pokud chtějí mít Irové ještě šanci postoupit na ME do Německa, musí prohrát poslední utkání s Nizozemskem. To není žádný problém, ale jak se k tomu postaví UEFA, to nevím.

18.10.2023 v 13:49 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 272 | Diskuse

Jan Kriso

Promarněná generace

Fotbalový svaz podržel ve funkci hlavního trenéra Jaroslava Šilhavého. Pokračuje tak v nešťastné tradici zmaru fotbalových generací.

17.10.2023 v 17:44 | Karma článku: 32.14 | Přečteno: 2206 | Diskuse
Počet článků 223 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4231

Pokud jste právě dočetli jeden z mých článků a něco v něm nechápete, rozhodně to neznamená, že jste imbecil.

Při čtení mých článků se pomalu, ale jistě snižuje rychlost světla.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...