Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Ze života fiktivního zastupitele 1: Nová houpačka v obci vzbudila velké vášně a emoce

9. 11. 2023 9:09:40
V obci Nová Ves u Příčťan se objevila zbrusu nová houpačka na dětském hřišti. Není to žádná extrémní houpačka Kamikadze. Je to zbrusu nová, všemi mastmi mazaná houpačka.

Ze začátku se zdálo, že je docela obyčejná. Ovšem z naprosto nezajímavé a zcela bezpečné houpačky uprostřed obce, se stala celebrita.
Dostala se totiž do zorného pole hned několika pánů a pan, při konání zastupitelstva obce.

Na jednání zastupitelstva obce jako 6. bod programu vyčnívalo jednoslovné téma: "Houpačka".
Starostka obce se vzdala úvodního slova a nechala prostor tazatelům. Tak od začátku:

Občan Kamil Potěššídlo prezentuje schéma dětského hřiště a poukazuje na nedobře zvolené zóny herních prvků. Atrakce „lanovka“, kterou využívají starší děti, totiž končí kousek od zmíněné houpačky. Varuje přítomné, že starší děti, které ukončí svou jízdu na lanovce, mohou nevhodnými pokřiky kazit děti mladší, které tyto pokřiky ještě neznají nebo nemají znát. Osobně byl přítomen situaci, kdy starší dítě po kvalitním dojezdu zakřičelo „k...a“ , což je v rozporu s dobrými mravy. Navrhuje přesun houpačky k hracímu prvku „síť“, kde se válí jen nemluvňata.
Na to reaguje otec ročního Samíka, který má stejnou obavu, že děti využívající herní prvek „houpačka“ mohou radostnými výkřiky při houpání narušit bezstarostný vývoj nemluvňat, které se právě nachází v herním prvku „síť“.

Další stěžovatel, Tomáš Spákečka poukázal na nevhodnou barvu nátěru houpačky. Tmavě žluté pruhy, které zvyšují viditelnost konstrukce houpačky za šera, vábí hmyz a mate blanokřídlé v cestách za potravou. Pan Spákečka navrhuje houpačku přetřít na hnědou barvu, která je pro hmyz neutrální. Toto zase rozporuje Jana Plerovová, která upozorňuje, že hnědá barva je nevhodná nejen kvůli zmíněné viditelnosti, ale tato barva u ní způsobuje trvalé deprese.

Dvěma stěžovatelům, bratrancům Jindřichovi a Petrovi Pučmálovým vadí bezpečnostní prvek „přezka“. Přezka je sice vyrobena z certifikovaného materiálu, ale dává dětem i rodičům falešný pocit bezpečí. Ti pak bezstarostně bloumají, nesledují důkladně svého caparta a může tak dojít k úrazu. Bratranci Pučmálovi navrhují opatřit kokpit sedačky houpačky netříštivými nano-materiály, které byly použity při stavbě vesmírné stanice ISS.

Karel Nadrtok si postěžoval, že houpačka pro děti při houpání vydává tiché a lidským sluchem zcela nepostřehnutelné zvuky, které lze změřit akustickým přístrojem ACUSTIX. Přístroj vykázal úroveň hlasitosti skřípání ložiska na úrovni 15dcB, což je pro lidské ucho hodnota neslyšitelná. Ovšem na zvuk citliví orangutani, kteří se v obci vyskytují 1x ročně se zájezdním cirkusem BERTOLD, mohou mít díky tomu potíže se spaním. Jan Svoboda tedy požaduje odstranění houpačky. Motorový olej, kterým houpačku polil, problém nevyřešil, proto důrazně apeluje na řešení této závažné situace.

Občan Radovan Sombák přinesl na jednání zastupitelstva obce sérii videí, kde ukazuje vznik několika kolizních situací v blízkosti houpačky. Po zhlédnutí videí, kde se nic nestalo pan Sombák upozorňuje, že kdyby snad udělali dotyční jen o krok navíc, mohlo by teoreticky dojít ke střetu kolínka dítěte s pivním bříškem tatínka. Navrhuje tedy přidat do ložiska houpačky vzpěru, která by dovolila houpat se jen o 20 stupňů oběma směry a více ani o krok.
S tím nesouhlasí dříve zmíněný pan Nadrtok, který se bojí změny frekvence zvuku ložisek a vyjmenovává 64 druhů obratlovců, jimž citlivost na změny frekvence zvuku znemožňuje pokojné páření.

Milena Dvorková z vedlejší obce sdílí své zkušenosti ze stejné houpačky, která byla umístěna v jejich vsi před rokem. Houpačka není příliš využívána. Dlouhodobě na jejich dětském hřišti vítězí lanovka, klouzačka a šplhací stěna. Varuje před nízkou frekvencí používání houpačky. Nezatěžování houpačky vede k rychlejší korozi ložisek. Hlásící se pan Nadrtok, není puštěn ke slovu. Zastupitelé upozorňují na rozdílné věkové složení dětí obou vesnic a věří, že si místní houpačka najde své houpatele.

Karel Šebčíkola nejst. poukázal na fakt, že za jeho dětství žádné houpačky nebyly, a přesto děti vyrůstaly šťastné a spokojené. Nová houpačka v obci bude mít za následek opožděný pohybový vývoj dětí, neboť na houpačce se jenom sedí, maximálně hýbe nohama, ale nedochází k plnohodnotnému pohybovému rozvoji dítěte. Navrhuje umístit nad houpačku kladku s ramenem, za které by se děti při houpání držely a procvičovaly tak kromě nohou i své paže. Tento druh houpačky se sice ještě nikde nevyrábí, ale při dnešním překotném pokroku je to jenom otázka dní, maximálně týdnů, kdy bude tato kladková houpačka uvedena na trh.

Jane Washping from Ohio, USA sdílela své zkušenosti s houpačkami z Ameriky, kde 3 roky po narození pobývala, než se odstěhovala do ČR. Dotazuje se nejen na české bezpečnostní certifikáty houpačky, ale i na ty americké. Americké certifikáty jsou méně benevolentní a trvá na tom, aby nová houpačka splňovala i normu P54-B2019US. Bez udělení tohoto certifikátu nebude své budoucí děti na houpačku za žádnou cenu pouštět a bude apelovat na všechny sousedy ať novou houpačku ignorují, až do obdržení příslušného certifikátu.

O další příspěvek se hlásí Jindřiška Čemoulová. Dnes ráno prý – citujeme: „málem utrpěla infarkt myopardu“, neboť starší dítko rozhoupalo houpačku a seskočilo z ní během houpání.
Na tohle prý nemá nervy a navrhuje opatřit houpačku zástěnou nebo závěsem, „aby se na ty hrůzy, co se dnes dějou, nemusela dívat“.

Po tomto příspěvku neutichá hovor v sále, neboť rodiče debatují nad možnostmi přesouvání jednotlivých herních prvků, variantami barev nátěru houpačky, bezpečnostních certifikátů a vzdálenosti od kolínek houpajících se dětí včetně maximálnímu stupni zhoupnutí houpačky.
Přes to všechno hlasitě pípá přístroj ACUSTIX na měření frekvence a intenzity zvuku, který nikdo nevnímá, ačkoliv vykazuje hodnoty neslučitelné se životem v bezprostředním okolí.

Po uklidnění sálu zastupitelstvo rozhoduje o návrzích občanů a schvaluje takto:
Nová houpačka se přesune o 2km dále od vesnice k lesu, kde se přetvoří v krmítko s kladkovým systémem servírování potravy ptactvu, přičemž se zvuková odezva ložisek houpačky upraví na takovou hodnotu, aby od krmítka odlákala lišky. Nátěr zůstane beze změn, ale bezpečnostní prvek přezka se uvolní, aby nedošlo k nešťastnému zachycení srny či divočáka.
Pro zdravý pohybový vývoj dítěte bude založen kroužek „Cvičíme s Karlem“, který si vzal na starost Karel Šebčíkola nejst. a osobně prezentuje krátký set cvičení, který kromě paží a nohou prověřuje i trup a pánevní dno.

Zbývajících 8 bodů jednání zastupitelstva bylo přesunuto na příští zasedání, neboť je už 5 ráno a pan Nadrtok hlasitě chrápe.

P.S: Týden po provedení odsouhlasených změn, byly děti viděny s panem Šebčíkolou nejst. u lesa jak na kladkovém krmítku pro zvěř trénují výmyk a měří si hlasitost unavených vzdechů přístrojem ACUSTIX.

Autor: Ondra Kňava | čtvrtek 9.11.2023 9:09 | karma článku: 14.05 | přečteno: 370x

Další články blogera

Ondra Kňava

Lastminute dovolená – Omlouváme se za komplikace

Leden 2023 „Miláčku, kam pojedeme letos na dovolenou? „Mohli bychom jet na Mauricius, nebo na Seychelly!“ „No to bychom mohli, ale na to nemáme peníze. Co takhle Chorvatsko?“

16.8.2023 v 10:09 | Karma článku: 25.36 | Přečteno: 767 | Diskuse

Ondra Kňava

Prázdninový protest školáka

„Budeš to tam mít s babičkou úplně super. Pejsci, kočičky, teď se jim narodili 2 malá telátka, to budeš mít fajn, hned bychom tam jeli s tebou!“

3.8.2023 v 10:05 | Karma článku: 39.45 | Přečteno: 4284 | Diskuse

Ondra Kňava

Operace předního křížového vazu LCA a menisku (plastika vazu)

Fotbal, prosinec, umělá tráva, stará garda. Mám pokračovat? Prostě to ruplo. Klička, slalom mezi 5 hráči soupeře, housle golmanovi, prázdná brána a tvrdý skluz protihráče přes koleno, červená karta.... Ale prd.

8.6.2023 v 14:30 | Karma článku: 17.93 | Přečteno: 440 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Martin Vavruša

Kolik přesně bankrotů potřebujete?

Za dalekými horami a za dalekými lesy, byla nebyla jedna krásná země. Příroda tak nádherná, že by vám oči slzely. A přírodních zdrojů tak moc, že by každý v zemi mohl vést pohodlný a bohatý život.

30.11.2023 v 17:50 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 79 | Diskuse

Karel Trčálek

Kdo se má v těch dezolátech vyznat, sakra?

Jak má prostý člověk vědět, kdo je dezolát? Jak se má vyznat v "dezolátní sféře", pokud ji pravidelně nesleduje? A znali umělci v roce 1977 při podpisu anticharty text Charty 77 a všechny její signatáře?

30.11.2023 v 17:19 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 73 | Diskuse

Helena Herynková

Hodně překvapivé čtení

Mrtvoly, které zřejmě nejsou zcela mrtvé. Zavraždění bez zjevného důvodu a svérázná partička vyšetřovatelů. Odplata za pradávné příkoří, které je nesmazatelně zapsané v dějinách amerického jihu. Jižanské stromy divné ovoce nesou.

30.11.2023 v 16:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 | Diskuse

Jaroslav Bulava

Máš nádor? Jeden? A není to málo? Tak tu máš druhý!

První návštěva v onkologické ambulanci proběhla, jak se kdysi psávalo "v přátelské atmosféře". Paní doktorka byla příjemná a milá, vše mi vysvětlila, nastínila další postup a léčbu. Chemoterapie a bioléčba.

30.11.2023 v 12:45 | Karma článku: 20.74 | Přečteno: 419 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Kdo se má v těch dezolátech vyznat?

Jak má prostý člověk vědět, kdo je "dezolát?" Jak se má vyznat v "dezolátní sféře", pokud ji pravidelně nesleduje? A znali umělci v roce 1977 při podpisu "anicharty" text Charty 77 a všechny její signatáře?

30.11.2023 v 11:44 | Karma článku: 26.80 | Přečteno: 620 | Diskuse
Počet článků 223 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4231

Pokud jste právě dočetli jeden z mých článků a něco v něm nechápete, rozhodně to neznamená, že jste imbecil.

Při čtení mých článků se pomalu, ale jistě snižuje rychlost světla.

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...